Elektrana Moneypoint u Irskoj prestala je da koristi ugalj, čime je Irska zvanično izašla iz ere ovog zagađujućeg energenta.
Tako je ova zemlja postala jedanaesta članica EU bez uglja u proizvodnji struje i petnaesta u Evropi. U nekoliko zemalja EU, termoelektrane na ugalj rade samo povremeno ili su već u fazi gašenja.
Slovačka i Španija planiraju prestanak rada na ugalj ove godine, dok Grčka, Francuska, Mađarska i Danska imaju planove do kraja decenije.
Mnogi objekti koriste se samo za pokrivanje najveće potražnje ili su u procesu prelaska na čistu energiju.
Udeo uglja u proizvodnji struje u nekim državama, poput Finske, postao je skoro neznatan.
Elektrane na ugalj su tokom godine sve manje konkurentne, a troškovi njihovog rada rastu zbog složene logistike i održavanja kopova.
Moneypoint je trajno prestao sa loženjem uglja i sada prelazi na korišćenje teško rezidualnog goriva, ali sa namerom da se što pre ugasi. Operator ESB planira da pretvori lokaciju u centar za obnovljive izvore energije, jer je sada više od trećine električne energije u Irskoj iz vetra, dok je na početku ovog milenijuma bilo samo jedan odsto.
U Italiji i Španiji poslednje termoelektrane na ugalj se gase, a završetak rada zavisi od postavljanja novih podmorskih kablova za prenos struje sa kopna.
Slovačka je kratko produžila rad jednog bloka za pokrivanje zimske potražnje, dok Francuska planira zatvaranje svojih termoelektrana do 2027. godine.
U EU i Jugoistočnoj Evropi, zemlje poput Turske, Nemačke, Poljske, Srbije i drugih, i dalje značajno zavise od uglja u proizvodnji električne energije.